Doğalgazı bozulan bir ailenin başına gelenler nelerdir? Anakartı servise götüren ailenin kısa ama pahalı dersi nedir? İşte o hikaye...

İstanbul Üsküdar'da oturan bir ailenin başına gelen servis ve tamir hikayesi...

Doğalgaz ateşlemede problem çıkarmakta ve tutukluk yapmaktadır. Sıcak su bir anda soğuğa geçer. Önce eve internetten bulunan "servis (!)" çağrılır. Daha sonra servis olmadığı anlaşılan birisi gelir ve doğalgazın en pahalı arızayı verdiğini yani anakartta problem olduğu söyler. 2017'de yaklaşık 400 lira bir bedel ister.

Aile kiracı olduğu için anakart değişimine pek sıcak bakmaz, ekonomik anlamda bakamaz. Çünkü ev sahibinin de her ne kadar doğalgaz demirbaş olsa da "Siz oturuyorsunuz siz kullanıyorsunuz" tarzı bir yaklaşım göstermesi de yüksek ihtimaldir.

Beylikdüzü'ne tamirciye

Anakart tamiri konusunda internette araştırma yapılır. Beylikdüzü'nde şubesi olan bir anakart tamircisi bulunur ve iletişime geçilir. Durum anlatırılır ve daha uygun şartlarda tamir olabileceği bilgisi verilir. Anakart sökülür ve tamirciye götürülür.
Küçük bir dükkandır ve üç kişi çalışmaktadır.

2 dakika ya sürer ya sürmez

Yetkili ve patron edasındaki kişi anakarta bakar ve yanındaki çalışana "Şuraya bir lehim yap" der. Ki lehim; metal parçalarını birbirine tutturma, kaynatma işidir.
2 dakika ya sürer ya sürmez anakarttaki problemin çözüldüğü ve çalıştığı söylenir.
Anakartı sahibi borcunun ne kadar olduğunu sorar...
Yetkili kişi;
- "150 lira" der.
Anakartı getiren emeğe saygılıdır ama merak etmeden de yapamaz ve yetkili kişiye parayı verip sorar;
- "Abi yanlış anlamayın ama küçük bir lehim yaptınız ve 150 lira?.." der.

Usta;
- "Bilgi, emek artı tecrübe" cevabını verir

Ustanın cevabı Picasso'nun tablo yaptığı garsona söylediği "kırk yıl artı beş dakika" cevabını hatırlatır... 

HAYIRLI İŞLER...

Bi'SORU DAHA?

Neden parayı buldunuz?

Tabii ki yargılama değil bizimkisi, nacizane ve biraz da sitem dolu bir soru! Lidyalılara soruyoruz: Neden parayı buldunuz? Para yerine başka bir...

Göztepe taraftarı Yusuf Yazıcı'yı neden alkışladı?

Trabzonspor, Göztepe'yi İzmir'de 3-1 mağlup ederken sarı-kırmızılı taraftarlar Yusuf Yazıcı'yı ayakta alkışlıyor. Peki ama neden?

Lanet olsun ama kime!

Dünyada her gün ölümlerle karşılaşıyoruz. Canlı bombalar, cansız bedenler, fidanlar, çocuklar bırakıyor... Ülkemizde de durum farklı değil...

Damat kına gecesi düğünden kaçar mı?

Damat adayını evlenmekten vazgeçiren olay nedir? Damadın babası oğluna nasıl bir tepki verir. Düğünden kaçan damat sonra ne yapar?