Birçok anne ve baba kendi olamadığı mesleği çocuğunun yapmasını ister. Prof. Dr. Üstün Dökmen "Çocuklar yara bandı değildir" der ve meslek seçimindeki anne ve baba etkisini değerlendirir.

İnsan psikoloji üzerine akademik çalışmaları olan "Küçük şeyler"den büyük mesajlar veren Prof. Dr. Üstün Dökmen, meslek seçimiyle ilgili çarpıcı bir tespitte bulunuyor. Anne ve babalara çok önemli mesajlar yolluyor.

MESLEK SEÇİMİNE AİLENİN ETKİSİ

Bilim insanı Üstün Dökmen, üniversite tercihlerinde sık karşılaşılan ve küçüklükten beri çocuklara empoze edilen psikolojik anlamdaki kanayan yaraya parmak basıyor.
İşte birçok anne ve babanın acı gerçeği;

"Bazı anne ve babalar çocuklarına kendi yapamadıklarını yaptırmak istiyorlar. Doktor olmak isteyen ama hayalini gerçekleştiremeyen bir hanımefendi bunun içinde kalan bir yara olduğunu bu nedenle 3-4 yaşındaki kızını doktor yapmaya karar verdiğini ifade ediyor. Oysa çocuklarımız, 'yara bandı' değildir. Onları kendi istediğimiz mesleklere yönlendirerek, 'oh yarama merhem sürüldü' demek yanlıştır.

Çocukluğundan beri basın-yayın bölümünde okumak isteyen bir gence yüksek puan alması üzerine, 'puanın ziyan olmasın, hukuk ya da işletmeye gir' deniyor. Puan ziyan olmasın diye bir bölüme girmek çocuğun tüm hayatının ziyan olması demektir.
Ekmek parası için avukatlık, doktorluk, muhasebecilik yapan ancak kalbinde müzik, resim, dans olan birçok insan var.
'Şu mesleği tercih edersen aç kalırsın' diyorlar ama istemediği mesleğe girenin duyguları aç kalıyor!"

Bi'SORU DAHA?

Bugün neler yaptın yerine çocuklara sorulması gereken sorular?

Çocukla iletişimde hangi sorular sorulmalı? Bugün ne yaptın yerine kullanılabilecek sorular hangileri?

Sihir kemanda mı mektupta mı?

Aptal muamelesi yapılan çocuğun hayatı nasıl değişir? Evi terk eden annenin yıllar sonra oğluna dokunuşu nasıldır? İşte "Sihirli keman" ve "Mektup"...

Finlandiya'da hamilelere neden bebek kutusu veriliyor?

Eğitimde farklı olan Finlandiya, aslında işe temelden başlıyor sanki… 1930’lu yıllardan beri uygulanan bir yöntem var; Hamile kadınlara bebek kutusu...

Çocukların kumda oynamasının faydaları nelerdir?

Kumda oynamanın çocuk gelişimine faydaları nelerdir? Kumda oynayan çocuklarda nasıl bir etki görülür? Bazı ülkelerde kumda oynama neden tavsiye...