Kumda oynamanın çocuk gelişimine faydaları nelerdir? Kumda oynayan çocuklarda nasıl bir etki görülür? Bazı ülkelerde kumda oynama neden tavsiye edilir?

“Sen git kumda oyna” sözü dalga geçmek amacıyla kullanılır ama çocuk gelişimi açısından kum oyunu çok ama çok önemlidir. Bunu biz değil bilimsel veriler söylüyor... Ki hatta bazı ülkelerde yapılan çalışmalar sonrası terapi unsuru olarak öneriliyor. Sadece çocuklara değil, yetişkinlere de... Peki kumda oyunu bu kadar önemli kılan etkenler neler? Bakalım...

KUM OYUNUNUN ÇOCUĞUN GELİŞİMİNE KATKISI

FİZİKSEL GELİŞİM: El ve parmak kaslarını güçlendirir. Bacak, kol ve kalça kaslarında gelişimi sağlar. El ve göz koordinasyonu açısından önemlidir.

ZİHİNSEL GELİŞİM: Çocukların kumdaki fiziksel değişimi algılamasını ve yorumlamasını sağlar. Deniz kenarında kumu eşeledikçe sıcaklığın azalması, serinliğin artması, ıslaklık ve kuruluk gibi ayrımları görmesi. Ki buna bağlı olarak kuru, yaş ve ıslaklığı öğrenme. Deneme yanılmaya bağlı olarak neden sonuç ilişkisi sorgulaması... Kuma su dökerek bunu test etme.

SOSYAL GELİŞİM: Kumda oynarken çevre faktörleri ve gözlem devreye girer. Yanındaki çocukların neler yaptığına bakar. Ve etkileşim olur. Beraber oynama isteği doğar, sosyallik gelişir. Eğer yetişkinler de kumda oynuyorsa gözlem sonucu benzer hareketleri yapma eğilimi doğar.

İLETİŞİM: Kumda oynayan çocukla iletişim kurulduğunda ve sorular sorulduğunda onun düşünmesi ve konuşmasına teşvik olur. Ne yaptığını anlatması istenirse dil gelişimine katkı verilir.

HAYAL DÜNYASI GELİŞİMİ: Kumda oynarken yapılan bina veya kale gibi yapılar diğer materyaller ile desteklenip zengin bir hayal gücü oluşturulabilir.

DİKKAT: Deniz kenarında kum oyunu sırasında çocuğunuza bazı konularda dikkat etmeniz önerilir. Doğrudan güneş ışınlarına maruz kalınması cildi yakabilir.
Oyun bölgesinin güvenli olmasına ve onun psikolojisine zarar verici bir durumun olmamasına özen gösterin. Mesele büyük dalgalardan uzak tutun.
Ve yanındaki insanlara kum atmasının doğru bir davranış şekli olmadığını anlatın...