Ailelerin önemli problemlerindendir çocuklara okuma alışkanlığı kazandıramamak... Anne ve babalar çocuklarının kitap okuması için ne yapmalı? İşte cevabı...

Kitap okumak önemli bir haz duygularındandır. Hem bilgi alınmasını, hem rahatlamayı, hem huzuru hem de muhakeme gücünü geliştirir, değiştirir. İnsana yeni ufuklar açar, bakış açıları sağlar.
Tabii ki kitabın her bireydeki etkisi ve yansımaları değişebilir.
Çocuklar açısından da kitap okuma alışkanlığının kazandırılması önemlidir. Ve günümüzde anne ve babaların önemli problemlerindendir. Çevremizde çok duyarız "Kitap okumuyor" şikayetini!
Kafadan şu soruyu soralım ve ayrıntılarına bakalım; Siz ne kadar okuyorsunuz?

Öncelikle şunu belirtelim; Kitap okuyan anne ve babada bu tarz bir sorunun yaşandığı söylemek çok nadir bir durumdur. Çünkü çocuklar anne ve babayı rol model olarak görür. Onun yaptığı hal ve hareketlere dikkat eder.
Baskının uygulandığı ailelerde kitap okuma alışkanlığı kazandırmak güçtür. Çünkü tersi sonuçlar verir ve bu çocuğun hayatı boyunca kalıcı izler bırakacağı olumsuzluklara dönüşebilir.

Okuma alışkanlığı kazandırmak için ne yapılmalı?

  • Ev ortamında imkan varsa kütüphane yapılmalı veya kitaplar için bölüm ayrılmalı. Ki bu çocukların görebileceği ve uzanabileceği alanda olmalı.
  • Anne ve babalar çocuğa kitap oku baskısından ziyade kendileri ellerine kitapları alıp çocuğu bu alanda tevşik etmeli.
  • Çocuklara verilecek kitapların içerikleri de çok önemli. Kitabın ilgi çekici ve basit olmasına dikkat edilmeli.
  • Okuma sonrasında anne ve babalar, çocuğuyla durum değerlendirmesi yapmalı, (anlama ve yorum gücü).
  • Okula giden çocuklarda ödevlerine yardımda kitapların yararlı fonksiyonunu uygulamalı olarak göstermeli.
  • Çocuğuklarla kitap okuma yarışması yapılmalı ve genelde onların kazanmalarına izin verilmeli (motivasyon).

NOT: Kesinlikle zorla ve dayatarak kitap okutmayın. Ve okuduğunu anlattırırken aşağılayıcı, rencide edici ifadelerden kaçının.

Bi'SORU DAHA?

Üstün Dökmen’in gözünden annesi ve öğrettikleri nasıldır?

Prof. Dr. Üstün Dökmen, annesi Sabahat Dökmen ile ilişkisini ve onun bir anne olarak kendisine öğrettiklerini anlatıyor...

Bir babanın kriz ortamında verdiği ebeveynlik dersi nedir?

Baba olmayı anlatan dramatik bir hikaye... Baba ile evi terk eden oğlu arasında yaşananlar nelerdir? Delikanlıya ne olur?

Türk ile bir yabancının çocuk gelişimine bakışı nasıldır?

Çoçuk yetiştirirken bakış açısı farkını ortaya koyan çok güzel bir örnek... İnsan psikolojisi üzerine uzman olan Doğan Cüceloğlu, gerçek özğürlüğü...

Anne olmak mı doçent olmak mı?

Bir annenin içinde bulunduğu durumun sorusu bu? Çocuğun gözünden anne ve anne gözünden bir tarafta çocuğu bir tarafta kariyer hırsı... Sonuç mu?