Ailelerin önemli problemlerindendir çocuklara okuma alışkanlığı kazandıramamak... Anne ve babalar çocuklarının kitap okuması için ne yapmalı? İşte cevabı...

Kitap okumak önemli bir haz duygularındandır. Hem bilgi alınmasını, hem rahatlamayı, hem huzuru hem de muhakeme gücünü geliştirir, değiştirir. İnsana yeni ufuklar açar, bakış açıları sağlar.
Tabii ki kitabın her bireydeki etkisi ve yansımaları değişebilir.
Çocuklar açısından da kitap okuma alışkanlığının kazandırılması önemlidir. Ve günümüzde anne ve babaların önemli problemlerindendir. Çevremizde çok duyarız "Kitap okumuyor" şikayetini!
Kafadan şu soruyu soralım ve ayrıntılarına bakalım; Siz ne kadar okuyorsunuz?

Öncelikle şunu belirtelim; Kitap okuyan anne ve babada bu tarz bir sorunun yaşandığı söylemek çok nadir bir durumdur. Çünkü çocuklar anne ve babayı rol model olarak görür. Onun yaptığı hal ve hareketlere dikkat eder.
Baskının uygulandığı ailelerde kitap okuma alışkanlığı kazandırmak güçtür. Çünkü tersi sonuçlar verir ve bu çocuğun hayatı boyunca kalıcı izler bırakacağı olumsuzluklara dönüşebilir.

Okuma alışkanlığı kazandırmak için ne yapılmalı?

  • Ev ortamında imkan varsa kütüphane yapılmalı veya kitaplar için bölüm ayrılmalı. Ki bu çocukların görebileceği ve uzanabileceği alanda olmalı.
  • Anne ve babalar çocuğa kitap oku baskısından ziyade kendileri ellerine kitapları alıp çocuğu bu alanda tevşik etmeli.
  • Çocuklara verilecek kitapların içerikleri de çok önemli. Kitabın ilgi çekici ve basit olmasına dikkat edilmeli.
  • Okuma sonrasında anne ve babalar, çocuğuyla durum değerlendirmesi yapmalı, (anlama ve yorum gücü).
  • Okula giden çocuklarda ödevlerine yardımda kitapların yararlı fonksiyonunu uygulamalı olarak göstermeli.
  • Çocuğuklarla kitap okuma yarışması yapılmalı ve genelde onların kazanmalarına izin verilmeli (motivasyon).

NOT: Kesinlikle zorla ve dayatarak kitap okutmayın. Ve okuduğunu anlattırırken aşağılayıcı, rencide edici ifadelerden kaçının.

Bi'SORU DAHA?

Sihir kemanda mı mektupta mı?

Aptal muamelesi yapılan çocuğun hayatı nasıl değişir? Evi terk eden annenin yıllar sonra oğluna dokunuşu nasıldır? İşte "Sihirli keman" ve "Mektup"...

Mutsuz, yaramaz ve tembel çocuktaki değişimin sırrı nedir?

Babadan korkan ve akşam işe geldiğinde kaçan, okulda yaramazlık yapan ve derslerinde kötü olan çocuk nasıl değişti? Babayı etkileyen ve ağlatan olay neydi?

Gece yarısı oğlunu arayan annenin hikayesi nasıldır?

Bir anne gecenin bir yarısı oğlunu telefonla arar ve sesini duyar. Oğlu şaşkın ve biraz öfkelidir. Anne gece yarısı arama sebebini söylediğinde oğlu...

Çocuklara sarılmanın faydaları nelerdir?

Özellikle Anadolu’da sevgi beden diliyle fazla gösterilmez. Bu dededen, nineden gelen bir durumdur. Ancak günümüzde bu algı değişiyor...