Koronavirüs günlerinde evde kalan çocukların bireysel oyunlarla daha fazla zaman geçirmesi nasıl sağlanır?

Covid-19 yani yeni tip koronavirüs dünyayı etkisi altına aldı insanlığı deyim yerindeyse eve hapsetti. Ve bu süreçte yaşlılar ile birlikte çocuklara da sokağa çıkma yasağı uygulaması geldi. Ki gelmese bile çocukları sokağa çıkarmanın hayati riskleri söz konusuydu.

Kişisel gelişime etkisi

Ebeveynler de bir yandan evlerinde çalışmak bir yandan da ilgi bekleyen çocuklarıyla ilgilenmek zorundalar. Peki bu denge nasıl sağlanacak? Çocukların bireysel olarak oyun oynamaları nasıl sağlanacak. Herkes bu soruya cevap arar oldu! Kişisel gelişim açısından da önemli olan bu soruya ise cevaplar zengin ve farklıydı. Sizler için derledik...

Eğitimci Dana Rosenbloom: Bağımsız oyun zaman yönetimini, kendini yönteme ve organizasyon becerilerini, duygusal ve fiziksel farkındalığı ve regülasyon (duygularını düzenleme) becerisini teşvik ediyor.”

Zaman ayır ve alarm kur

Playful Parenting (Oyuncu Ebeveynlik) adlı kitabın yazarı psikolog Lawrence J. Cohen: “Bu kaygı ve belirsizlik döneminde çocukların olumsuz davranışlar içine girmeleri son derece doğal, bu da - rahatlama, fiziksel yakınlık, şefkat ve iletişime duydukları - bağımlılık ihtiyaçlarının en üst seviyede olacağı anlamına geliyor. Kulağa biraz çelişkili gelse de, bağımsızlık ve keşif; bağımlılığın, güvenliğin ve emniyetin tam tersi değildir. Aslında bunlardan kaynaklanırlar. (Çocuklarınızın kendi başlarına oynayacak kadar güvenli hissetmelerini istiyorsanız, güne çok yakın bağ kurduğunuz oyunlarla başlayın) 20 dakikalık bir alarm kurun, telefonunuzu bir köşeye bırakın ve çocuğunuza ‘Senin için 20 dakikam var. Ne yapmak istersin?’ diye sorun. Ardından oyun boyunca çocuğunuzun ‘yardımcısı ve takipçisi’ rolüne bürünün. Ne yapmaları gerektiğini söylemeyin. Alarm çaldığında ‘Seni oyun oynarken izlemek çok keyifliydi, daha sonra yine izleyebilirim’ deyin”

Yargılamadan yorumlayın

cocuklara evde bireysel oyun oynatma yontemleri nelerdir

Editör Laura Markham: “Çocuğunuzu yargılamadan faaliyetlerini tanımlayın ve yorum yapın. Bu size biraz sıkıcı gelebilir, ancak çocuğunuzun ‘Vay canına, annem/babam beni oyun oynarken izlemeyi seviyor, demek ki bu işte iyiyim’ diye düşünmesini sağlayacak.”

Ignore It (Görmezden Gel) adlı kitabın yazarı Catherine Pearlman, “Kendi başına oyun oynamayan çocuk için bir saat sonsuzlukla eşdeğerdir. 5 ya da 10 dakika ile başlayın ve bu rakamı zamanla artırın.”

Yeni keşifler

Ebeveyn koçu Avital Schreiber-Levy yöntemi: Oyuncaklar ve benzeri nesneler ilgi çekecek ve beklenmedik bir şekilde yerleştirilerek çocukların keşfedilmesi sağlanacak. Örneğin, bir kurabiye tepsisi alın ve üzerine çay partisinin keyfini süren birkaç oyuncak bebek ya da kuru fasülye yığınının üstünde duran oyuncak kamyonlar yerleştirin. Legoları renklerine göre ayırın veya tamamlanmamış bir yapı oluşturun. Ya da tüm parçaları ters dönmüş ve başlanmaya hazır bir yapbozu ortaya koyabilirsiniz.

Ayrıca dağınıklığa neden olan veya dokunsal oyunlar - boya, kum, kil, boncuk ya da su kullanılan oyunlar - zahmetli olduğu için çoğu ebeveynin kaçındığı türden oyunlardır. Ancak bu oyunlar çocukları gerçekten rahatlatır ve uzun süre meşgul edebilir. Kova, büyük tepsi ve havlu kullanarak ev içinde de alan yaratabilirsiniz. Çocuklar vücutlarını iyice yormadan uyumaz ya da uslu durmazlar. Mobilyaları bir kenara çekin ve yere yastık, minder, yoga matı ve uyku tulumu gibi yumuşak şeyleri serin. Şansınız yaver giderse çocuklarınız onları saatlerce oyalayacak bir kale inşa ederler.

NOT: Uzmanların uyarısı; Çocuklarınızı başka çocuklarla karşılaştırmayın. Komşularınızın ne yaptığına bakmayın. Instagram’a bakmayın. Kendi oyununuzu oynayın.